Vydejme se do jednoho ze sedmi Emirátů, perly Arábie, do slunné „zlaté“ Dubaje … Staneme se tak jedním z přibližně deseti milionů návštěvníků ročně. Vízum do SAE, které vás opravňuje ke vstupu, je nezbytné. Můžeme jej získat přímo, ale tento způsob je velmi zdlouhavý, zejména pro skutečnost, že nejbližší velvyslanectví Spojených arabských emirátů je ve Vídni. Výhodnější variantou je získat vízum prostřednictvím letecké společnosti Emirates, prodejce letenek Asiana a cestovní kanceláře. Využít můžeme i tzv. tranzitní vízum s platností 8 až 96 hodin. Pro obchodní činnost je vhodné business multiple entry visa a na půdu SAE umožňuje opakovaný vstup.

Dubai

Vízum do Spojených arabských emirátů bude vyžadováno při nástupu do letadla a jeho kopií od zprostředkovatele se budeme poté prokazovat u migrační přepážky v Dubaji. Let trvá od šesti do deseti hodin. Na výběr máme first clas třídu, economy třídu se slušným komfortem nebo nízkonákladovou přepravu. Přistaneme na letišti Dubai Internetional Airport, které je hodnoceno jako jedno z nejlépe vybavených letišť na světě. Přicestovali jsme do druhého největšího a nejlidnatějšího emirátu na východě Arabského poloostrova, kterému od roku 2006 vládne šajch Mohammed bin Rašíd Al Maktoum. Emirátu přinesla nepřeberné bohatství těžba ropy a získávání perel, v neposlední řadě i cestovní ruch, zejména pro poměrně krátkou vzdálenost od Evropy.

Nejprve se projdeme starou Dubají, abychom mohli obdivovat mešitu Jumeirah , muzeum v pevnosti Al Fahidi Fort a jednou z nejstarších čtvrtí zvanou Al Bastakiya. V nové části Dubaje užasneme obdivem před hotelem Burdž al-Arab, mrakodrapem Burdž Chalífa, ohromí nás umělé ostrov Palm Islands a nádherná dunajská fontána.

Nakupovat můžeme v některém z moderních obchodních center (Dubai Mall, Mall of the Emirates, Mercato)nebo dáme přednost tradičnímu trhu zvanému souk, kde vydatně uplatníme smlouvání. Kromě nákupů můžeme relaxovat u moře nebo si zalyžovat na umělé sjezdovce uprostřed pouště.

Dubaj je symbiózou silně islámského města a stylu hi-tech. Stojí za to, vyřídit si vízum a poddat se atmosféře vyjímečné „perly Perského zálivu“.